STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
Standardy Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem
Szkoła Podstawowa nr 13 im. T. Kościuszki w Chorzowie
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 1606) zmieniające dotychczasową ustawę z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym, której tytuł na mocy tychże zmian otrzymuje brzmienie „o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich” (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 1304 z późn. zm.).
Wstęp
Dobro i bezpieczeństwo małoletnich w Szkole Podstawowej nr 13 im. T. Kościuszki w Chorzowie są priorytetem wszelkich działań podejmowanych przez pracowników na rzecz małoletnich. Pracownik Szkoły traktuje każdego ucznia z szacunkiem oraz uwzględnia jego potrzeby. Realizując zadania Szkoły, działa w ramach obowiązującego prawa, obowiązujących w niej przepisów wewnętrznych oraz w ramach posiadanych kompetencji. Niedopuszczalne jest, by pracownik Szkoły stosował wobec małoletniego jakiekolwiek formy przemocy.
System Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem określa procedury interwencji, działania profilaktyczne, edukacyjne, zasady zapobiegania krzywdzeniu uczniów, a w sytuacji gdy do krzywdzenia doszło – określa zasady zmniejszenia rozmiaru jego skutków poprzez prawidłową i efektywną pomoc uczniowi oraz wskazuje odpowiedzialność osób zatrudnionych w Szkole za bezpieczeństwo małoletnich do niej uczęszczających.
Niniejsze Standardy Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem zostały opublikowane na stronie internetowej Szkoły. Są szeroko promowane wśród całego personelu, rodziców i małoletnich uczęszczających do Szkoły. Poszczególne grupy małoletnich są aktywnie zapoznawane z poniższymi Standardami poprzez prowadzone działania edukacyjne i informacyjne.
Słowniczek terminów
- Uczeń/małoletni – to każda osoba do ukończenia 18. roku życia.
- Krzywdzenie małoletniego – popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę ucznia, lub zagrożenie dobra ucznia, w tym jego zaniedbanie.
- Personel – każdy pracownik Szkoły bez względu na formę zatrudnienia, w tym współpracownik, stażysta, wolontariusz lub inna osoba, która z racji pełnionej funkcji lub zadań ma (nawet potencjalny) kontakt z dziećmi i młodzieżą.
- Opiekun ucznia – osoba uprawniona do reprezentowania ucznia, w szczególności jego rodzic lub opiekun prawny, a także rodzic zastępczy.
- Instytucja – każda instytucja świadcząca usługi dzieciom i młodzieży lub działająca na rzecz dzieci lub uczniów.
- Dyrekcja – osoba, organ lub podmiot, który w strukturze danej szkoły jest uprawniony do podejmowania decyzji.
- Zgoda rodzica ucznia oznacza zgodę co najmniej jednego z rodziców ucznia. Jednak w przypadku braku porozumienia między rodzicami ucznia konieczne jest poinformowanie rodziców o konieczności rozstrzygnięcia sprawy przez sąd rodzinny.
- Osoba odpowiedzialna za internet to wyznaczony przez dyrektora Szkoły pracownik, sprawujący nadzór nad korzystaniem z internetu przez uczniów na terenie Szkoły oraz nad bezpieczeństwem uczniów w internecie.
- Osoba odpowiedzialna za Standardy Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem to wyznaczony przez dyrektora Szkoły pracownik/pracownicy sprawujący nadzór nad realizacją niniejszych Standardów Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem.
- Dane osobowe ucznia to wszelkie informacje umożliwiające identyfikację małoletniego.
Rozdział I
Procedura kontroli pracowników przed dopuszczeniem do pracy
z małoletnimi w zakresie spełniania przez nich warunków niekaralności za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajowości.
-
- Zasady bezpiecznej rekrutacji w szkole.
- Dyrektor zobowiązany jest do poznania kandydata/kandydatki. jego kwalifikacji, stosunku do wartości podzielanych przez szkołę, takich jak ochrona praw dzieci i szacunek do ich godności. Wszystkie osoby zatrudnione, w tym także na umowę zlecenie oraz wolontariusze muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje i być dla dzieci bezpieczne. W związku z tym dyrektor może żądać dokumentów dotyczących kwalifikacji zawodowych, wykształcenia, przebiegu dotychczasowego zatrudnienia.
- W każdym przypadku szkoła musi posiadać dane pozwalające zidentyfikować osobę przez nich zatrudnioną, niezależnie od podstawy zatrudnienia tj.: imię i nazwisko, data urodzenia, dane kontaktowe, PESEL, nazwisko rodowe, imię ojca, imię matki.
- Istotne są dane kandydata/kandydatki do sprawdzenia jego/jej w Rejestrze Sprawców Przestępstw na tle Seksualnym.
Rejestr dostępny jest na stronie: rps.ms.gov.pl
Jeżeli przepisy prawa pozwalają dyrekcja zobowiązana jest do domagania się od osoby zatrudnionej zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego. Wymóg niekaralności obowiązuje nauczycieli zatrudnionych w placówkach publicznych i niepublicznych.
Rozdział II
Zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim a personelem, a w szczególności dotyczące zachowań niedozwolonych wobec małoletnich.
Naczelną zasadą wszystkich czynności podejmowanych przez personel jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie. Personel powinien traktować dziecko z szacunkiem i uwzględniać jego godność. Niedopuszczalne jest użycie przemocy wobec dziecka. Zasady bezpiecznych relacji personelu z dziećmi obowiązują wszystkich pracowników, stażystów i wolontariuszy Znajomość i zaakceptowanie zasad potwierdza się podpisując oświadczenie.
Relacje personelu z dziećmi
Pracownik zobowiązany jest do utrzymywania profesjonalnej relacji z dziećmi, adekwatnej do sytuacji. Należy działać otwarcie, przejrzyście i bezpiecznie wobec dzieci, aby zminimalizować ryzyko błędnej interpretacji twojego zachowania..
Komunikacja z dziećmi
- W komunikacji z dziećmi należy pamiętać o zachowaniu cierpliwości i szacunku.
- Słuchać uważnie dzieci i udzielać im odpowiedzi adekwatnych do ich wieku i sytuacji,
- Nie wolno zawstydzać, upokarzać, lekceważyć i obrażać dziecka, nie wolno krzyczeć| na dziecko w sytuacji innej niż wynikająca z zagrożenia bezpieczeństwa dziecka lub innych dzieci.
- Nie wolno ujawniać informacji wrażliwych dotyczących dziecka (informacje o sytuacji rodzinnej, ekonomicznej, medycznej, opiekuńczej, prawnej) wobec osób nieuprawnionych, w tym wobec innych dzieci.
- Podejmując decyzje dotyczące dziecka, poinformuj je o tym i staraj się brać pod uwagę jego oczekiwania jeśli jest to możliwe.
- Należy szanować prawo dziecka do prywatności. Jeśli konieczne jest odstąpienie od zasady poufności, aby uchronić dziecko to należy mu to wyjaśnić.
- W przypadku konieczności porozmawiania z dzieckiem na osobności warto zostawić uchylone drzwi, zadbać aby być w zasięgu wzroku innych, można poprosić drugiego
pracownika o obecność podczas takiej rozmowy.
- Nie wolno wobec dzieci zachowywać się niestosownie. Obejmuje to używanie wulgarnych słów, gestów, żartów, czynienie obraźliwych uwag, nawiązywanie w wypowiedziach do aktywności bądź atrakcyjności seksualnej oraz wykorzystywanie wobec dziecka relacji władzy lub przewagi fizycznej (zastraszanie, przymuszanie, groźby). Należy zapewnić dzieci, że jeśli czują się niekomfortowo w jakiejś sytuacji wobec konkretnego zachowania lub słów mogą to zgłosić wskazanej osobie i oczekiwać pomocy.
Działania z dziećmi
- Należy doceniać i szanować wkład dzieci w podejmowane działania, wzmacniać ich aktywność a przy tym traktować równo bez względu na ich płeć, orientację seksualną, sprawność/niepełnosprawność, status społeczny, etniczny, kulturowy, religijny i światopogląd.
- Należy unikać faworyzowania dzieci.
- Pracownikom nie wolno nawiązywać z dzieckiem romantycznych lub seksualnych ani składać dziecku propozycji o nieodpowiednim charakterze. Dotyczy to także seksualnych komentarzy, żartów, gestów. Nie wolno udostępniać dzieciom treści erotycznych i pornograficznych, bez względu na ich formę.
- Nie wolno utrwalać wizerunku dziecka dla potrzeb prywatnych. Dotyczy to także umożliwienia osobom trzecim utrwalenia wizerunków dzieci, jeśli dyrekcja nie wyraziła na to zgody i nie uzyskała zgód rodziców/opiekunów prawnych oraz samych dzieci.
- Nie wolno proponować dzieciom alkoholu, wyrobów tytoniowych ani nielegalnych substancji, jak również używać ich w obecności dzieci.
- Nie wolno przyjmować pieniędzy ani prezentów od dziecka ani rodziców/opiekunów prawnych. Nie należy wchodzić w relacje jakichkolwiek zależności wobec dziecka lub rodziców/opiekunów prawnych. Nie dotyczy to okazjonalnych podarków związanych ze świętami w roku szkolnym.
- Wszystkie ryzykowne sytuacje, które obejmują zauroczenie dzieckiem przez pracownika lub pracownikiem przez dziecko, muszą być raportowane dyrekcji.
Kontakt fizyczny z dziećmi
- Wszystkie działania przemocowe wobec dziecka są niedopuszczalne. Są jednak sytuacje, w których kontakt fizyczny może być stosowany i spełnia on zasady bezpiecznego kontaktu - jest on odpowiedzią na potrzeby dziecka w danym momencie, uwzględnia wiek, etap rozwojowy, kontekst kulturowy i sytuacyjny.
- Pracownikom nie wolno bić, szturchać, popychać ani w jakikolwiek sposób naruszać integralność fizyczną dziecka.
- Nie wolno dotykać dziecka w sposób, który może być uznany za nieprzyzwoity lub niestosowny.
- Należy zachować szczególną ostrożność wobec dzieci, które doświadczyły nadużycia i krzywdzenia, w tym seksualnego, fizycznego, bądź zaniedbania. Takie doświadczenia mogą sprawić, że dziecko będzie zachowywać się w sposób niestosowany, warto wówczas reagować stanowczo i z wyczuciem, wskazując dziecku znaczenie osobistych granic.
- Kontakt fizyczny z dzieckiem nigdy nie może być niejawny bądź ukrywany, wiązać się z jakąkolwiek gratyfikacją ani wynikać z reakcji władzy. w przypadku zauważenia takich zachowań należy postępować zgodnie z obowiązującą procedurą interwencji.
- W sytuacjach wymagających czynności pielęgnacyjnych i higienicznych wobec dziecka zadbaj o to aby asystowała przy ich wykonywaniu inna osoba z placówki.
- Podczas dłuższych niż jednodniowe wyjazdów i wycieczek niedopuszczalne jest spanie z dzieckiem w jednym łóżku lub w jednym pokoju.
Kontakty poza godzinami pracy
- Kontakt z dziećmi powinien odbywać się wyłącznie w godzinach pracy i dotyczyć celów edukacyjnych i wychowawczych.
- Nie wolno zapraszać dzieci do swojego miejsca zamieszkania ani spotykać się z nimi poza godzinami pracy. Obejmuje to także kontakty z dziećmi poprzez prywatne kanały komunikacji (prywatny telefon, e-mail, komunikatory, profile w mediach społecznościowych).
- Właściwą formą komunikacji z uczniami i opiekunami oraz rodzicami, poza godzinami pracy, są kanały służbowe, lub inne ustalone z opiekunami i rodzicami uczniów.
- W przypadku jeśli zachodzi konieczność spotkania z dziećmi poza godzinami pracy należy poinformować o tym dyrekcję a rodzice/opiekunowie prawni muszą wyrazić zgodę na taki kontakt.
- Utrzymywanie relacji towarzyskich lub rodzinnych (jeśli dzieci i rodzice/ opiekunowie dzieci są osobami bliskimi wobec pracownika) wymaga zachowania poufności wszystkich informacji dotyczących innych dzieci, rodziców/opiekunów.
Bezpieczeństwo online
-
- Każdy pracownik powinien być świadomy cyfrowych zagrożeń i ryzyka wynikającego z rejestrowania jego prywatnej działalności w sieci. Dotyczy to korzystania z aplikacji randkowych, lajkowania określonych stron, obserwowania osób w mediach społecznościowych. Należy pamiętać, że jeśli twój profil jest publicznie dostępny to dzieci i ich rodzice/opiekunowie mogą mieć w niego wgląd.
- Należy pamiętać, że nie wolno nawiązywać kontaktów z dziećmi poprzez przyjmowanie bądź wysyłanie zaproszeń w mediach społecznościowych.
- Bardzo ważne jest aby w trakcie godzin pracy, a w szczególności: lekcje, dyżury itp. osobiste urządzenia elektroniczne pracowników były wyłączone lub wyciszone. Wyjątkiem są sytuacje, w których nauczyciel:
- korzysta z programu edukacyjnego i dziennika elektronicznego;
- wykorzystuje telefon do celów edukacyjnych;
- używa telefonu w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia (np. telefon na pogotowie, telefon do rodzica ucznia).
Zasady i procedura podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego
Imię i nazwisko
ucznia
Przyczyna interwencji (forma
krzywdzenia)
Osoba zawiadamiająca o podejrzeniu
krzywdzenia
Opis działań podjętych przez
pedagoga/psychologa
Data:
Działanie:
Spotkania z opiekunami ucznia
Data:
Opis spotkania:
Forma podjętej interwencji
(zakreślić właściwe)
Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa
Wniosek o wgląd
w sytuację ucznia/rodziny
inny rodzaj interwencji (jaki?):
……………………………
…………………………………………
Dane dotyczące interwencji
Data:
Nazwa organu, do którego zgłoszono interwencję:
Wyniki interwencji – działania organów wymiaru sprawiedliwości
(jeśli placówka uzyskała informacje o wynikach działania placówki lub
działania rodziców)
Data:
Działanie:
Schemat interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka przez osoby trzecie
(np. wolontariusze, pracownicy organizacji oraz inne osoby, które mają kontakt z dzieckiem)
Jeżeli pracownik szkoły podejrzewa, że dziecko:
- doświadcza przemocy z uszczerbkiem na zdrowiu (np. złamanie, wybicie zęba, zasinienie, zranienie, wywołanie innego ciężkiego kalectwa, trwałej choroby psychicznej), wykorzystywania seksualnego lub/ i zagrożone jest jego życie:
- Powinien zadbać o bezpieczeństwo dziecka i odseparować je od osoby podejrzanej o krzywdzenie.
- Należy zawiadomić policję - nr tel.: 112 lub 997.
- doświadczyło jednorazowo innej przemocy fizycznej (np. klapsy, popychanie, szturchanie) lub przemocy psychicznej (np. poniżanie, dyskryminacja, ośmieszanie):
- Powinien zadbać o bezpieczeństwo dziecka i odseparować je od osoby podejrzanej o krzywdzenie.
- Dyrektor powinien zakończyć współpracę/rozwiazać umowę z osoba krzywdzacą dziecko.
- jest pokrzywdzone innymi typami przestępstw:
- Powinien zadbać o bezpieczeństwo dziecka i odseparować je od osoby podejrzanej o krzywdzenie.
- Następnie poinformować na piśmie policję lub prokuraturę, składając zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa ( w zawiadomieniu należy podać swoje dane osobowe, dane dziecka i osoby podejrzanej o krzywdzenie oraz wszelkie znane fakty w sprawie, zawiadomienie można złożyć też anonimowo).
- doświadcza innych niepokojących zachowań tj. krzyk, niestosowne komentarze:
- Powinien zadbać o bezpieczeństwo dziecka i odseparować je od osoby podejrzanej o krzywdzenie.
- Dyrektor powinien przeprowadzić rozmowę dyscyplinującą a w przypadku braku poprawy zakończyć współpracę.
Schemat interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka przez osobę nieletnią (przemoc rówieśnicza)
Jeżeli istnieje podejrzenie, że dziecko:
- doświadcza ze strony innego dziecka przemocy z uszczerbkiem na zdrowiu, wykorzystania seksualnego lub/i zagrożone jest jego życie:
- Należy zadbać o bezpieczeństwo dziecka i odseparować je od osoby podejrzanej o krzywdzenie,
- Przeprowadzić rozmowę z rodzicami/opiekunami dzieci uwikłanych w przemoc.
- Równolegle należy powiadomić sąd rodzinny lub policję wysyłając zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.
- doświadcza ze strony innego dziecka jednorazowa innej przemocy fizycznej (np. popychanie, szturchanie), przemocy psychicznej (poniżanie, dyskryminacja, ośmieszanie) lub innych niepokojących zachowań (krzyk, niestosowne komentarze):
- Należy zadbać o bezpieczeństwo dziecka i odseparować je od osoby podejrzanej o krzywdzenie.
- Przeprowadzić rozmowę osobno z rodzicami dziecka krzywdzącego i krzywdzonego a następnie opracować działania naprawcze.
- W przypadku powtarzającej się przemocy należy powiadomić sąd rodzinny składając wniosek o wgląd w sytuację rodziny.
Schemat interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka przez rodzica lub opiekuna.
Jeżeli istnieje podejrzenie, że dziecko:
-
- doświadcza ze strony innego dziecka przemocy z uszczerbkiem na zdrowiu, wykorzystania seksualnego lub/i zagrożone jest jego życie:
- Należy zadbać o bezpieczeństwo dziecka i odseparuj je od rodzica/opiekuna podejrzanego o krzywdzenie.
- Następnie należy zawiadomić policję.
- doświadcza zaniedbania lub rodzic/ opiekun dziecka jest niewydolny wychowawczo (np. dziecko chodzi w nieadekwatnych do pogody ubraniach, opuszcza miejsce zamieszkania bez nadzoru osoby dorosłej):
- Należy zadbać o bezpieczeństwo dziecka.
- Porozmawiać z rodzicem/opiekunem.
- Powiadomić o możliwości wsparcia psychologicznego/materialnego.
- W przypadku braku współpracy rodzica/opiekuna należy powiadomić ośrodek pomocy społecznej.
- jeśli dziecko jest pokrzywdzone innymi typami przestępstw należy poinformować na piśmie policję lub prokuraturę wysyłając zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.
- jeśli dziecko doświadcza jednorazowo innej przemocy fizycznej (np.klapsy, popychanie, szturchanie), przemocy psychicznej (poniżanie, dyskryminacja, ośmieszanie) lub innych niepokojących zachowań (krzyk, niestosowne komentarze):
- Należy zadbać o bezpieczeństwo dziecka.
- Przeprowadzić rozmowę z rodzicem/opiekunem podejrzanym o krzywdzenie.
- Powiadomić o możliwości wsparcia psychologicznego.
- W przypadku braku współpracy rodzica/opiekuna lub powtarzającej
- doświadcza ze strony innego dziecka przemocy z uszczerbkiem na zdrowiu, wykorzystania seksualnego lub/i zagrożone jest jego życie:
|się przemocy należy powiadomić ośrodek pomocy społecznej i równolegle złożyć wniosek do sądu rodzinnego o wgląd w sytuację rodzinną.
Rozdział III
Procedura składania zawiadomień o podejrzeniu popełniania przestępstwa na szkodę małoletniego oraz zawiadamiania sądu opiekuńczego
W przypadku uzyskania informacji, że uczeń, który nie ukończył 18 roku życia jest ofiarą przemocy w rodzinie, należy podjąć następujące kroki:
- Nauczyciel powinien sporządzić notatkę służbową i przekazać uzyskaną informację wychowawcy klasy/pedagogowi/psychologowi szkolnemu/dyrektorowi szkoły.
- Pedagog szkolny/psycholog szkolny powinien przeprowadzić rozmowę z uczniem w celu potwierdzenia faktu krzywdzenia, poinformować go o tym, jakie działania jest zobowiązany podjąć i upewnić się, że dziecko będzie w dotychczasowym miejscu zamieszkania bezpieczne na czas prowadzonych działań. Następnie pedagog/psycholog wzywa do szkoły rodziców/opiekunów prawnych, przeprowadza z nimi rozmowę, informuje o zamiarze podjęcia określonych działań i przedstawia propozycję ustalenia planu bezpieczeństwa.
- Pedagog szkolny/psycholog szkolny powinien sporządzić opis sytuacji szkolnej i rodzinnej dziecka na podstawie rozmów z uczniem, nauczycielami, wychowawcą klasy i rodzicami/opiekunami prawnymi oraz plan bezpieczeństwa (pomocy dziecku), który uwzględniałby przede wszystkim sposoby zapewnienia dziecku bezpieczeństwa oraz opis wsparcia, jakie szkoła może zapewnić dziecku, a także informację o specjalistycznych placówkach pomocy dziecku, jeżeli istnieje taka potrzeba.
- Pedagog szkolny/psycholog szkolny ustala/omawia,mediuje z rodzicami/opiekunami prawnymi plan bezpieczeństwa (pomocy dziecku) poprzez określenie sposobu powstrzymania przemocy ze strony dorosłych wobec dziecka i zobowiązuje do skonsultowania sprawcy przemocy ze specjalistą. Ponadto zobowiązuje rodzinę do podjęcia współpracy z osobami i instytucjami wspierającymi rodzinę w sytuacji przemocy wobec dziecka.
- Dyrektor informuje o konsekwencjach prawnych przemocy wobec dziecka i obowiązkach szkoły zgłaszania do prokuratury oraz sądu rodzinnego i nieletnich przemocy wobec małoletniego.
- Jeżeli rodzice/opiekunowie prawni odmawiają współpracy lub podjęcia działań proponowanych przez szkołę, dyrektor niezwłocznie składa wniosek o wgląd w sytuację rodziny do sądu rodzinnego i nieletnich lub zawiadamia prokuraturę.
Rozdział IV
Zasady udostępniania personelowi. małoletnim i ich opiekunom polityki do jej zaznajomienia i stosowania
- Wszelkie dokumenty/procedury/polityki związane z wprowadzeniem Standardów Ochrony Małoletnich są udostępnianie personelowi, małoletnim i ich opiekunom na żądanie.
- Dokumenty te również powinny znaleźć się na stronie internetowej szkoły.
- Każdy pracownik ma obowiązek zapoznać się ze Standardami Ochrony Małoletnich po zawarciu umowy o pracę.
- Rodzice/opiekunowie prawni małoletnich zapoznawani są z ww. dokumentami każdorazowo na początku roku szkolnego.
- Zapoznanie się z ww. dokumentami każda osoba potwierdza swoim podpisem.
Wzór oświadczenia
Oświadczenie
Ja niżej podpisany/a oświadczam, że zapoznałem/łam się z dokumentacją wchodzącą w skład Standardów Ochrony Małoletnich obowiązującą w Szkole Podstawowej nr 13 im. Tadeusza Kościuszki w Chorzowie i przyjmuję ją do realizacji.
……………………………………………….
data, podpis
Rozdział V
Wymogi dotyczące bezpiecznych relacji między małoletnimi, a w szczególności zachowania niedozwolone.
- Naczelną zasadą relacji między małoletnimi jest działanie z szacunkiem, przy uwzględnieniu godności i potrzeb wszystkich małoletnich. Niedopuszczalne jest stosowanie przemocy wobec innego małoletniego w jakiejkolwiek formie.
- Uczniowie powinni powstrzymać się od używania przemocy, znęcania się nad uczniami młodszymi, od używania języka wulgarnego, obraźliwego.
- Uczniom nie wolno wzajemnie się zawstydzać, upokarzać , lekceważyć i obrażać. Nie wolno krzyczeć na innych małoletnich.
- Uczniowie powinni szanować prawo innych uczniów do prywatności.
- Uczniom nie wolno zachowywać się wobec innych uczniów w sposób niestosowny. Obejmuje to używanie wulgarnych słów, gestów i żartów, czynienie obraźliwych uwag, nawiązywanie w wypowiedziach do aktywności bądź atrakcyjności seksualnej oraz wykorzystywanie wobec innych uczniów przewagi fizycznej (zastraszanie, wymuszanie, groźby).
- Uczniom nie wolno utrwalać wizerunku innych uczniów w sytuacji, gdy nie wyrazili oni na to zgody i w sytuacjach, które mogą ich zawstydzać.
- Uczniom nie wolno proponować kolegom alkoholu, wyrobów tytoniowych, ani nielegalnych substancji, a także używać ich w obecności innych uczniów.
- W sytuacji, gdy uczeń jest agresywny należy zastosować działania zgodne z procedurą postępowania w przypadku agresywnego zachowania ucznia.
Rozdział VI
Zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do internetu oraz procedura ochrony dzieci przed treściami szkodliwymi w internecie i utrwalonymi w innej formie.
-
- Wyznaczona jest osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo sieci w szkole Do obowiązków tej osoby należą działania według poniższych procedur:
- zabezpieczenie sieci internetowej placówki przed niebezpiecznymi treściami poprzez instalację i aktualizację odpowiedniego oprogramowania;
- aktualizowanie oprogramowania w miarę potrzeb, przynajmniej raz w miesiącu;
- przynajmniej raz w miesiącu sprawdzenie, czy na komputerach ze swobodnym dostępem do internetu nie znajdują się niebezpieczne treści. W przypadku znalezienia z niebezpiecznych treści pracownik stara się ustalić kto korzystał z komputera w czasie ich wprowadzenia. Informację o dziecku, które korzystało z komputera w czasie wprowadzenia niebezpiecznych treści pracownik przekazuje dyrekcji. Następnie przeprowadzona jest rozmowa z pedagogiem/psychologiem na temat bezpieczeństw aw sieci.Jeżeli w wyniku rozmowy ustalone zostanie, że dziecko jest krzywdzone podejmowane są działania zgodne z procedurą interwencji.
- Istnieje regulamin korzystania z internetu przez dzieci oraz procedura określająca działania, które należy podjąć w sytuacji znalezienia niebezpiecznych treści na komputerze.
- W przypadku dostępu realizowanego pod nadzorem pracownika ma on obowiązek informowania dzieci o zasadach bezpiecznego korzystania z internetu. Nauczyciel czuwa nad bezpieczeństwem korzystania z internetu przez dzieci podczas zajęć.
- W miarę możliwości przeprowadza się z dziećmi cykliczne warsztaty dotyczące bezpiecznego korzystania z internetu.
- Szkoła zapewnia stały dostęp do materiałów edukacyjnych dotyczących bezpiecznego korzystania z internetu przy komputerach, z których możliwy jest swobodny dostęp do sieci.
- Wyznaczona jest osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo sieci w szkole Do obowiązków tej osoby należą działania według poniższych procedur:
Rozdział VII
Zasady ustalania planu wsparcia małoletniego po ujawnieniu krzywdzenia
- Rozpoznanie sygnałów, które mogą wskazywać na krzywdzenie dziecka.
- Sprawdzenie sygnałów poprzez zbieranie dodatkowych informacji. Informacje należy zweryfikować, np.:
-pedagog/psycholog może zbierać informacje i koordynować działania zmierzające do pomocy dziecku w szkole, może współpracować z innymi instytucjami i osobami, np. kuratorami, pracownikami socjalnymi, dzielnicowymi i innymi instytucjami zajmującymi się danym dzieckiem i jego rodziną;
-nauczyciel wych. fizycznego, pielęgniarka szkolna mogą zauważyć niechęć do rozbierania się, ślady pobicia;
-wychowawcy i nauczyciele mogą zauważyć zaburzone zachowanie dziecka, które może być skutkiem krzywdzenia, niekiedy są też świadkami krzywdzących zachowań rodziców wobec dziecka na terenie szkoły;
- istotna jest dokumentacja szkolna, informacje o nieobecnościach, oceny, adnotacje o zachowaniu;
- informacje można zweryfikować rozmawiając bliskimi dziecka, np. rodzeństwem uczęszczającym do szkoły.
- Analiza zebranych danych - diagnoza problemu krzywdzenia dziecka.
Analizując zebrane informacje ważne jest, aby spróbować odpowiedzieć na pytania:
-
- Czy informacje o krzywdzeniu dziecka zostały potwierdzone z innych źródeł?
- Kto krzywdzi dziecko i w jaki sposób?
- Czy doszło do naruszenia prawa (Kodeks karny i ustawa o przeciwdziałanou przemocy w rodzinie nakładają na instytucje obowiązek zawiadamiania o przestępstwach popełnionych na szkodę dzieci)?
- W jakim stopniu zagrożone jest bezpieczeństwo dziecka?
- Kto może być sojusznikiem dziecka w rodzinie?
- Zaplanowanie i przeprowadzenie interwencji w przypadku potwierdzenia krzywdzenia dziecka.
-
- Istotne jest, aby znaleźć w rodzinie sojusznika dziecka, pozyskać go do współpracy i podejmować razem z nim działania skierowane na powstrzymanie sprawcy przemocy i jednocześnie objęcie samego dziecka konieczną pomocą z zewnątrz.
- W sytuacji, w której oboje rodzice krzywdzą swoje dziecko należy równolegle z rozmowami interwencyjnymi podejmować działania prawne - zawiadamiać sąd, policję.
- Podczas interwencji należy pamiętać o bezpieczeństwie dziecka i o zmotywowaniu rodziny do rozwiązywania jej problemów i dokonywania zmiany.
- Działania prawne.
Działania interwencyjne mają na celu przygotowanie gruntu do udzielenia rodzinie różnych form pomocy: prawnej, psychologicznej, medycznej, socjalnej.
-
- Interwencje powinna zainicjować osoba , która rozpoznała sygnały krzywdzenia dziecka.
- Współpraca interdyscyplinarna.
- Monitorowanie zmieniającej się sytuacji w rodzinie.
- Zadania szkoły w pomocy dziecku krzywdzonemu:
- zauważenie sygnałów krzywdzenia i zainicjowanie działań interwencyjnych przy współpracy z innymi służbami;
- podjęcie współpracy z rodzicami w celu powstrzymania krzywdzenia dziecka i rozwiązywania jego problemów;
- podjęcie działań prawnych;
- objęcie dziecka na terenie szkoły konieczną pomocą w realizowaniu przez nie zadań szkolnych i budowaniu pozytywnych relacji z dorosłymi i rówieśnikami.
- szkoła może korygować zaburzenia zachowania dzieci w ramach codziennej
- pracy wychowawców i nauczycieli.