Na początek wakacji prezentujemy Wam filmik stworzony przez nasze fantastyczne dziewczyny z kółka fotograficznego podczas Festynu, który odbył się 6 czerwca
Aktualności
WSPOMNIENIA Z FESTYNU czyli KÓŁKO FOTOGRAFICZNE PRZEPROWADZA WYWIADY!
Zakończenie Roku Szkolnego 2024/25
Ostatni dzwonek już za nami!
27 czerwca w naszej szkole odbyła się akademia wieńcząca kolejny rok nauki, wspólnej pracy i wielu niezapomnianych chwil. Z dumą patrzyliśmy na naszych uczniów, którzy przez minione miesiące rozwijali swoje talenty, zdobywali wiedzę i pokonywali codzienne wyzwania.
Uroczystość była nie tylko okazją do nagrodzenia wyróżniających się uczniów naszej szkoły, lecz także podziękowania nauczycielom – za serce, cierpliwość i codzienne zaangażowanie oraz rodzicom – za wsparcie i pomoc.
Akademia była pełna wzruszeń, pięknych słów, muzyki i wspomnień. Teraz przed nami czas odpoczynku – zasłużone wakacje!
Życzymy wszystkim bezpiecznego i radosnego lata – do zobaczenia we wrześniu!
3
UROCZYSTE POŻEGNANIE KLAS ÓSMYCH
Ósmoklasiści dzień wcześniej przed zakonczeniem Roku Szkolnego 2024/25 podziękowali swoim rodzicom, nauczycielom, wychowawcom.
To była niezwykle wzruszająca akademia, podczas której uczniowie przyznali statuetki Oskarów swoim nauczycielom za ciekawe lekcje, wyrozumiałość czy cierpliwość. To była również okazja do podziękowania wszystkim pracownikom szkoły za pomoc i życzliwość.
Zakończenie szkoły podstawowej to ważny moment nie tylko dla uczniów, ale również dla Rodziców, którzy przez te wszystkie lata byli nieodłączną częścią szkolnej społeczności.
Uczniowie podziękowali im więc za za zaufanie, cierpliwość i zaangażowanie.
Życzymy ósmoklasistom wielu sukcesów – nie tylko edukacyjnych, ale i życiowych!
Wycieczka do Warszawy klas 7 i 8
- 6
W dniach 27-28 maja 2025 roku klasa 7a i 7b oraz 8a były na wycieczce w Warszawie. Program zwiedzania wyglądał następująco: Stadion Narodowy (trasa PIŁKARSKIE EMOCJE), Centrum Nauki KOPERNIK, wizyta w Polskim Radiu (SEKRETY RADIA), Łazienki Królewskie, wjazd na 30 piętro Pałacu Kultury i Nauki. Oprócz wymienionych miejsc spacerowaliśmy po Warszawie z Panią PRZEWODNIK m.in. po Starym Mieście (plac Zamkowy, Kolumna Zygmunta, zamek, Barbakan, pomnik: Syrenki, Małego Powstańca), śródmieściu (Pałac Prezydencki, plac Piłsudskiego, pomnik Nieznanego Żołnierza). Klasy miały również okazję przejechać metrem z Pragi Północ do centrum Warszawy po zachodzie słońca i zobaczyć „rozświetlone” miasto nocą. Bogaty program wycieczki sprawił, że KAŻDY znalazł COŚ dla siebie.
KONKURS "Miejsce pracy rodzica oczami ucznia"
Nasza Szkoła bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Miejsce pracy rodzica oczami ucznia", organizowanym przez https://www.praca.pl/ W konkursie tym biorą udział uczniowie klas I-III, którzy uczęszczają do świetlicy szkolnej. Trzymamy kciuki za uczestników.
Dzień Patrona "Trzynastki"
Pod koniec marca obchodziliśmy Dzień Patrona naszej szkoły czyli Tadeusza Kościuszki! Z tej okazji w odświętnie udekorowanej sali gimnastycznej każda z klas zaprezentowała rezultaty zadań związanych z naszym patronem, a przydzielone jeszcze w ubiegłym roku szkolnym. Zadania te wiązały się z wyjazdem do Krakowa. Wszystkie klasy zaprezentowały się świetnie i udzieliły prawidłowych odpowiedzi na zadane pytania. Następnie odbył się Pokaz Talentów, podczas którego swoje różnorodne umiejętności zaprezentować mogli wszyscy chętni uczniowie klas 4-8. Były więc występy wokalne, taneczne, pokazy akrobatyki, popisy gry na instrumentach a także pokaz fechtunku! Na koniec każdy uczeń otrzymał słodki poczęstunek i w doskonałych humorach zakończyliśmy Święto Trzynastki!
Zdjęcia wykonały uczennice klasy 7b
9
7a i 7b w TVS w Katowicach
- 2
4 lutego 2025 roku klasa 7a i 7b były na wycieczce w TVS w Katowicach. Obie klasy zwiedziły pomieszczenie reżyserskie i studio telewizyjne (wiadomości, prognozy pogody). Poznały pracę montażysty, operatora, dziennikarza, a także kulisy pracy telewizji i wiele ciekawostek związanych z zawodem dziennikarza.
Druga część wycieczki wiązała się z edukacją regionalną. Młodzież zwiedziła STREFĘ KULTURY w Katowicach (SPODEK, MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KULTURY, NOSPR i MUZEUMŚLĄSKIE). W Muzeum Śląskim obejrzała stałe wystawy „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”, Galerię Malarstwa Polskiego oraz wystawy czasowe: „Bastion. Artyści ukraińscy o wojnie” i prace japońskiego artysty Toshihiro Hamano.
Nasi uczniowie wyróżnieni w Konkursie Plastycznym "Pocztówka z Chorzowa"
12 grudnia br o godzinie 12.00 w siedzibie Stowarzyszenia SZTYG. art w Chorzowie odbyło się podsumowanie 2 edycji Konkursu Plastycznego "Pocztówka z Chorzowa". Nagrodzonymi osobami
z naszej szkoły były dwie uczennice z klasy 5a Julia Glagla (wyróżnienie) i Maja Strzała (II miejsce). Gratulujemy!!!
Finisaż wystawy pikniku malarskiego SIELSKIE KLIMATY
31 października 2024 roku w Państwowym Liceum sztuk Plastycznych w Katowicach przy ulicy Ułańskiej 7a odbył się finisaż wystawy XIX pikniku malarskiego SIELSKIE KLIMATY. Wśród nagrodzonych uczestników pleneru znalazły się uczennice z naszej szkoły, które otrzymały wyróżnienie honorowe w kategorii do czternastu lat: Julia Pawlak z 8b i Paulina Owczarska z 7a.
XIX piknik malarski SIELSKIE KLIMATY
3 października 2024 roku uczniowie z naszej szkoły z klas piątych, szóstych, siódmych i ósmych wraz
z opiekunami wzięli udział w XIX pikniku malarskim SIELSKIE KLIMATY w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie ( imprezie rozwijającej aktywizację twórczą dzieci i młodzieży w zakresie malarstwa) zorganizowanym przez Liceum Plastyczne w Katowicach. Uczniowie wykonali prace plastyczne w plenerze. Inspiracją do działań twórczych były obiekty architektoniczne, sztuka stosowana i przyroda.
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2024/2025!
Punktualnie o godzinie 9:00 wszyscy uczniowie klas 2-8 spotkali się razem na sali gimnastycznej aby wspólnie przywitać rok szkolny 2024/2025. Pan Dyrektor przywitał wszystkich Trzynastkowiczów bardzo serdecznie i życzył uczniom samych sukcesów w nadchodzącym roku szkolnym. Razem obejrzeliśmy akademię przygotowaną przez klasy 5 i zaraz po niej rozeszliśmy się do sal lekcyjnych aby już w bardziej kameralnym gronie przywitać się z kolegami, koleżankami i wychowawcami klas.
Do wakacji zostało jeszcze 297 dni - życzymy więc wszystkim Trzynastkowiczom aby każdy z nich był dla Was udany i pełen radości!
CZAS POŻEGNAŃ czyli KOŃCZYMY ROK SZKOLNY 2023/2024!
W ostatni dzień roku szkolnego, w piątek 21 czerwca punktualnie o 10:00 odbyła się uroczysta akademia kończąca rok szkolny 2023/2024. Wszyscy Trzynastkowicze odśpiewali wspólnie hymn, byli świadkami przekazania Pocztu Sztandarowego Szkoły oraz mogli podziwiać występy najstarszych uczniów szkoły. Następnie wręczone zostały nagrody, świadectwa z wyróżnieniem oraz świadectwa ukończenia szkoły naszym ósmoklasistom. Pan Dyrektor pogratulował wszystkim Trzynastkowiczom wysokich wyników nauczania i życzył uczniom bezpiecznych wakacji. A później rozeszliśmy się do sal lekcyjnych aby już w bardziej kameralnym gronie odebrać świadectwa i pożegnać się z wychowawcami oraz przyjaciółmi z klas na całe dwa miesiące!
3Życzymy wszystkim cudownych wakacji i do zobaczenia we wrześniu!
Pożegnanie klas ósmych
W czwartek 20 czerwca odbyło się uroczyste Pożegnanie Klas Ósmych, podczas którego nasi najstarsi uczniowie po raz ostatni spotkali się z dyrekcją, nauczycielami, pracownikami Trzynastki oraz swoimi rodzicami na sali gimnastycznej. Były wspomnienia, ciepłe słowa oraz moc podziękowań – w końcu spędziliśmy razem aż osiem lat!
Podziemna przygoda klasy 6a
Uczniowie klasy 6a odbyli niesamowity spacer po Kopalni Guido w Zabrzu. Autentyczną szolą górniczą zjechali na głębokość 320 m. W podziemnych korytarzach najgłębiej położonej trasy turystycznej górnictwa węglowego w Polsce zapoznali się z historią rozwoju techniki górniczej od końca XIX wieku aż do czasów współczesnych. Część trasy pokonali w elektrycznej kolejce podwieszanej. Mogli zobaczyć pracę kombajnów górniczych oraz poznać szereg maszyn wykorzystywanych podczas wydobycia węgla. Ciekawa opowieść przewodnika wzbogacona została przez efekty multimedialne, podczas których poznali i „poczuli” na własnej skórze zagrożenia czyhające na górników pracujących pod ziemią. Przygoda zakończyła się relaksem w podziemnej kawiarni i bezpiecznym powrotem na powierzchnię.
5
Dzień bez plecaka
- 3
6b w Muzeum Historii Katowic
24 maja 2024 roku klasa 6b w ramach edukacji regionalnej odwiedziła Muzeum Historii Katowic, w którym zwiedziła wraz z przewodnikiem dwa modelowe mieszkania mieszczańskie z przełomu XIX i XX wieku. Pomieszczenia pokazane są w oryginalnym wnętrzu kamienicy z 1910 roku, a należały do bogatej oraz średniozamożnej rodziny mieszczańskiej. Muzealna ekspozycja spodobała się klasie.
Trzydniowa włóczęga klas 5a,4a,5b,6b,8a
Trzydniowa włóczęga uczniów z klas 5a, 6b, 4a, 5b i 8a po mrocznych podziemiach kłodzkiej twierdzy, ciasnych labiryntach Błędnych Skał oraz sztolniach i chodnikach kopalni w Złotym Stoku dobiegła końca. Nie było łatwo - niektóre przejścia zostały stworzone chyba tylko dla hobbitów, a burze goniły nas przez całe trzy dni, z prawdziwym oberwaniem chmury tuż przed wejściem do kaplicy czaszek. W bardziej słonecznych chwilach opijaliśmy się leczniczymi wodami okolicznych uzdrowisk; te najzdrowsze smakowały oczywiście najgorzej... Ale najważniejsze, że wróciliśmy w komplecie i poznaliśmy jeden z najpiękniejszych zakątków naszego kraju. :)
Egzamin na kartę rowerową
10 maja br uczniowie z klas 4-8 wzięli udział w egzaminie praktycznym na kartę rowerowa. Egzamin odbył się na placu manewrowym KOMISARIATU POLICJI II przy ulicy Moniuszki 11 w Chorzowie. Każdy ze zdających był teoretycznie przygotowany do egzaminu. Posiadał własny rower i kask ochronny. Warunkiem zadanego egzaminu było poprawne wykonanie zadań na placu manewrowym. Wszyscy podchodzący do egzaminu zdali go pozytywnie.
WYCIECZKA Z PRZYGODĄ, EDUKACJĄ I ZABAWĄ!!!
- 6
W dniach 22-24 kwietnia uczniowie klasy 6a, 7a oraz 8b uczestniczyli w trzydniowej wycieczce do Srebrnej Góry. W pierwszym dniu pobytu podczas wyprawy do sztolni dawnej kopalni srebrna zapoznali się z historią górnictwa i poznali legendy o duchach strzegących tajemnic wydobycia srebra. Wzięli też udział w zajęciach integracyjnych, które pozwoliły pobudzić kreatywność, ale również poznać się uczestnikom z innej strony. To był nie tylko sposób na świetną zabawę, ale również na budowanie zaufania oraz umiejętności współdziałania. Na zakończenie dnia mieli okazję zapoznać się z jedną z najszlachetniejszych dyscyplin sportu – strzelanie z łuku. Drugiego dnia na młodych turystów czekało nie lada wyzwanie - wspinaczka na sztuczną ściankę oraz zjazd na linach. Podczas pełnej pozytywnych emocji zabawie uczestnicy zjeżdżali z 30-metrowego wiaduktu dawnej kolejki zębatej. To był pierwszy krok do poznania technik alpinistycznych. Wieczorem mieli okazję wziąć udział w grze terenowej. Rozwiązując zagadki i zadania, odkryli nie tylko historię, ale i przyrodę tego wyjątkowego miejsca. Na zakończenie tego ekscytującego dnia odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek. Dzień trzeci rozpoczęli od zwiedzania Fortu Donjon- to magiczne miejsce z fascynującą historią. Uczestnicy zobaczyli dziedziniec, podziemne kazamaty, koronę fortu wraz punktami widokowymi. Zwiedzanie zakończyło się pokazem strzelania z broni czarno prochowej. Następnie odwiedzili Ząbkowice Śląskie, gdzie mieli okazję wejść na Krzywą Wieże i poznać jej historię. To był niesamowity czas!!! Podczas wyjazdu uczniowie nie tylko dobrze się bawili, ale także nabyli nowe umiejętności i w niecodzienny sposób zdobyli wiedzę historyczną:)
Klasy ósme w Chemiku i Gastronomiku
W środę 17 kwietnia uczniowie klas ósmych w ramach dni otwartych odwiedzili Technikum Chemiczne (Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4) w Chorzowie i uczestniczyli w warsztatach kryminalistycznych – „Chemik na miejscu zbrodni”. Uczniowie dowiedzieli się, o czym mówią linie papilarne i jak uzyskać ich odcisk, a także, jak odróżnić ślad krwi od ketchupu. Poznali również wiele innych ciekawych spraw z dziedziny kryminalistyki.
19W piątek 19 kwietnia odwiedzili także Zespół Szkół Gastronomicznych. Poznali, w jakich kierunkach można się w tej szkole kształcić, słuchali opowieści absolwentów tej szkoły (dziś menadżerów, kucharzy, stewardów prestiżowych hoteli i restauracji). Zaś uczniowie tejże szkoły dzielili się swoim doświadczeniem i wskazywali na wiele możliwości pracy, jakie daje ta szkoła. W mini przedstawieniu z dawnych czasów nasi uczniowie mogli poznać walory kuchni św. Hildegardy. Następnie wzięli udział w warsztatach i przypatrywali się pracy kucharzy, cukierników, barmanów i hotelarzy. A przy okazji kosztowali przygotowane przez nich słodkości i potrawy.